Türkiye, termal yalıtımın öneminin farkında!

Fuarlarda Ensinger: YAPI FUARI - TURKEYBUILD

Nufringen (Almanya)/İstanbul (Türkiye), 09. Februar 2015 - Türkiye'de inşaat sektörü oldukça hareketli günler yaşıyor. Tüketicilerin ve üreticilerin bilinçlenmesi, firmaların pazarda kendilerine kaliteyle farklılaşarak yer edinme çabaları, çevreyi ve tüketiciyi gözeten regülasyonlar modern yalıtım teknolojisine sahip binaların çoğalmasını sağlamaktadır. Türkiye'de enerji %70 oranında ithal edilmekte olduğundan pahalıdır. Bu sebeple binalarda yalıtımın önemi daha da önem kazanmaktadır.

Fiyatların performansa oranı göz önünde tutulduğunda ülkenin göreceli avantaja sahip olduğu AB ve Arapça konuşan 170 milyon insanın yaşadığı coğrafya, ülkenin en önemli ihracat pazarlarıdır. 78 milyon nüfusu bulunan ülke, Avrupa ve Asya ile Yakındoğu ve Kuzey Afrika arasındaki bir köprü gibidir. Yerli pencere, kapı ve cephe üreticileri de ürünlerinde yalıtım konusunda yaptıkları iyileştirmelerle uluslararası pazarda sağlam yer edinmektedirler.

Binalardaki ısı kayıplarının sebep olduğu konfor ve maliyet problemlerinin önüne geçmek için pencere, kapı ve cephe ürünleri termal sınıflandırmaya tabi tutulur. Uw değeri bir pencerenin ısı geçirim katsayısını ifade etmektedir. 70’li yıllarda Uw değeri için pratikte 5 W/m2K gibi yüksek değerler konuşuluyorken bugün şartnameler üreticileri 2 hatta 1W/m2K ’nin altındaki değerlere zorlayabiliyor. İleriyi gören yatırımcılar bugün en düşük Uw değerlerine göre hareket ederek, daha fazla enerji tasarruf etmek ve binalardaki değeri sürdürülebilir biçimde emniyet altına almak için çaba sarf etmektedir.

Ensinger Aleman firması, metal pencere, kapı ve cepheler için, metal profillerin iç ve dış kabukları arasında termal bariyer görevi yapan insulbar® yalıtım bariyerini ve yalıtımlı camlar için, camların arasında kullanılan ve sıcak kenar oluşmasını sağlayan Thermix® cam çıtasını üretiyor. insulbar® ve Thermix® pencere, kapı ve cephelerde en yüksek ısıl performansları arayan üreticelerin tercihi olmaktadır.

Metal pencere, kapı ve cepheler için mükemmel yalıtım bariyerleri

„Pencere ve cepheler binaya ışık sunar ve yaşam kalitesini arttırır. Sürdürme maliyetlerinin düşük olması için de yalıtım büyük önem taşır.“ diyor Oğuz Han Erol. Kendisi Ensinger firmasını temsil eden Türkiye’deki başta alüminyum olmak üzere metal pencere, kapı ve cephelerin yalıtım iyileştirmeleri konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Bugün hizmet verdiği sistem tasarımcıları ile geçmişte aynı alanda çalışmış olması kendisinin müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde değerlendirmesini ve yardımcı olmasını kolaylaştırıyor.

Oğuz Han Erol: „Alüminyum profillere yalıtım bariyerlerinin entegre edilmesinin mucidi 70’lerin başında Ensinger firması olmuştur. insulbar® yalıtım profili – ülkemizde ısı yalıtım bariyeri yada termal bariyer olarak da adlandırılır – alüminyum başta olmak üzere metal pencere, kapı ve cephelerde mükemmel yalıtım sağlamak üzere tasarlanır ve Ensinger, sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi, sistem evleriyle paylaşarak insulbar® ürünleri ile en iyi sonucun elde edilmesine destek verir.

Hedefimiz, bölgedeki yalıtımlı cam, alüminyum profil ve sistem üreticilerine yol gösterici ürünler ve teknik eğitimler ile uzun vadeli partner olarak işbirliği imkanı sunmaktır. Sektördeki yetkinlik ve mükemmel lojistik güç, iç pazara ve yurtdışına sürdürülebilir, rekabet niteliği yüksek ürünleri teslim etmek için ideal koşullar sunmaktadır. Bu esnada, alanında lider firmanın teknik bilgisi ve yenilikçi kalitede „Alman Malı“ bileşenler sunabilmemiz ise bu alanda önemli bir avantaj sağlamaktadır.“

Çok farklı şekillerde üretilebilen insulbar® profili kabaca ne kadar uzun olursa, enerji ve masraflardan o oranda tasarruf edilir. Düz profillerin yanında ısıyı çok iyi izole eden zıvanalı (odacıklı) profiller de temin edilebilir veya müşteriye özel geliştirilebilir.

Pencerelerin, kapıların ve cephelerin metal profilleri için insulbar® yalıtım profilleri cam elyaf güçlendirmeli Polyamid 66GF ürünüdür. Ancak farklı uygulamalar için farklı malzemeler de kullanılabilir. Örneğin cephe yükleri için güçlendirilmiş, yada elektrostatik toz boyama için boya çekme kabiliyeti arttırlmış yada yangın geçirimsizliği üst düzey olan farklı kompozisyonda malzemeler üretilebilir.

insulbar® LEF ürünü ise Low-E film kaplı olarak sunulur ve zahmetli köpük dolgu ile ile ulaşılabilen yalıtım değerlerini çok daha pratik olarak sağlamaya yardımcı olur.Rapid Prototyping sayesinde yeni numune profiller en kısa sürede ve en ekonomik şekilde oluşturulabilir ve insulbar® seri profil kalitesinde üretilerek sistem üreticileri tarafından test edilmesine olanak verir.

insulbar® RE %100 geri dönüşümlü çevreci polyamid bariyerleri bugün sadece sektöründe öncü Ensinger’in sunduğu bir seçenek.

insulbar® yalıtım profilleri 20 dakikaya ve 200°C’ye kadar ısıya dayanıklıdır ve bu sebeple de metal profile montaj sonrası elektrostatik toz boyama ve anodizasyon işlemleri için uygundur. Malzeme yüksek sürtünme direnci ve alüminyuma uygun hale getirilmiş uzunlama genleşme katsayıları sayesinde alüminyum kompozitlerde uzun süreli dayanıklı ideal özellikler sunar.Birçok profil , ek yalıtım ve kayma takviyesi olarak Coex telleri ile donatılmıştır.

Mükemmel pencereler için mükemmel yalıtımlı cam çıtaları

Thermix® TX.N® plus cam çıtası pencerenin kenar bölgesine yerleştirilmektedir ve tüm izolasyon camlarında „sıcak kenar“ oluşumunu sağlamaktadır. Plastikten imal edilmektedir ve geleneksel alüminyuma göre 700 kat fazla izolasyon gücüne sahiptir. İyi izolasyon sayesinde odadaki sıcaklık cam kenarında artar ve bu da „sıcak kenar“ olarak ifade edilir. Kenar bölgesinde yoğuşma olması neredeyse imkansız olmakta, sağlık için sakıncalı olan küf oluşma riski neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır. Kenar bölgesindeki mükemmel izolasyon sayesinde ayrıca daha az ısıtma ve soğutma enerjisi gereklidir ve bu da tasarruf anlamına gelmektedir.

Thermix cam çıtası UV ‚ye dayanıklı özel plastik TECATHERM PP’den imal edilmektedir, paslanmaz çelik, gaz geçirmeyen kaplamaya sahiptir ve iki sağlamlaştırıcı tel ile güçlendirilmiştir. Mükemmel şekil dayanıklılığı sayesinde tüm bilinen tesislere uygun olarak hızlı ve kolayca bükülür ve kesilir, bu da işlem safhasında yüksek verimlilik ve ekonomiklik sağlamaktadır. Thermix® mesafe tutucuları ve Thermix® Karolaj farklı enlerde ve renklerde temin edilebilir.

Ensinger sanayinin tüm dallarının ihtiyaçlarına yönelik yüksek performanslı teknik plastik ürünler sunan lider bir firma. Sadece inşaat sektörü özelinde baktığımızda pencere, kapı ve cephelerde yalıtım değerlerinin mükemmelleştirilmesinde 2 marka insulbar® ve Thermix® sektöre ürün ve teknik tüm bilgi birikimi ile destek vermektedir. DIN EN ISO 9001-2008 ‚e göre en yüksek kalite standartlarına uyum sağlayan Ensinger ayrıca tüm Thermix® ve insulbar® ürünlerini 10 yıllık garanti ile sunmaktadır.

Ürünler hakkında detaylı bilgi için: www.insulbar.de/en ve www.thermix.de/en

Firma internet sitesi: www.ensinger-online.com.

Thermix® TX.N® plus sıcak kenar cam çıtası ile güçlendirilmiş üçlü yalıtımlı cam. Resim kaynağı: Ensinger

Bild herunterladen

Ensinger Türkiye'deki pencere imalat sektöründeki sözleşmelerini artırmaktadır. Yüksek yalıtım özellikli sıcak kenar cam çıtası Thermix® TX.N® plus (sol’da) ve insulbar® izolasyon profilleri (sağ’da) ile pencere sistemlerindeki ısıl ve soğuk köprüler etkin biçimde azaltılmaktadır. Bu özellik sayesinde binadaki yaşam konforu artar, erimiş suyun birikme tehlikesi önemli ölçüde azalır ve bununla beraber sağlığa zararlı küf oluşumu engellenir. Ayrıca mükemmel ısı yalıtımlı enerji sayesinde, CO2 ve ısıtma ve soğutma masraflarında tasarruf sağlanır. Resim kaynağı: Ensinger

Bild herunterladen

Ensinger Türkiye'deki pencere imalat sektöründeki sözleşmelerini artırmaktadır. Yüksek yalıtım özellikli sıcak kenar cam çıtası Thermix® TX.N® plus (sol’da) ve insulbar® izolasyon profilleri (sağ’da) ile pencere sistemlerindeki ısıl ve soğuk köprüler etkin biçimde azaltılmaktadır. Bu özellik sayesinde binadaki yaşam konforu artar, erimiş suyun birikme tehlikesi önemli ölçüde azalır ve bununla beraber sağlığa zararlı küf oluşumu engellenir. Ayrıca mükemmel ısı yalıtımlı enerji sayesinde, CO2 ve ısıtma ve soğutma masraflarında tasarruf sağlanır. Resim kaynağı: Ensinger

Bild herunterladen

Ensinger üzerinden

Ensinger Grubu, bileşikler, yarı mamul, profil ve teknik konstrüksiyon parçaları ve yüksek performanslı plastik ürünler geliştirme, üretim ve satış alanında faaliyet göstermektedir. Ensinger birçok imalat yönteminden faydalanmaktadır, özellikle ekstrükzyon, mekanik işleme ve enjeksiyon kalıplama gibi. 28 merkezdeki toplam 2200 personeli ile aile şirketi dünya çapında tüm önemli sanayi bölgelerinde üretim tesisleri veya pazarlama bayilerle temsil edilmektedir. Bu alanda daha ayrıntılı bilgi için www.ensinger-online.com ‚a tıklayınız.